copyright © by J.K.Chris

DOTYK ŚWIADOMEGO DŹWIĘKU

przejdź do Radia Explorers -->

Soundwork, to praca z dźwiękiem. Sam termin - choć nie ma polskiego odpowiednika - jest dość popularny na Zachodzie i ma wymiar zawodowy. Co oznacza? Nie jest to ściśle zdefiniowana inżynieria dźwięku ani akustyka użytkowa, mimo iż umiejętności studyjne są przydatne. Nie jest to muzykoterapia, choć wiedza porządkowana w tym zakresie - ma szerokie zastosowanie zarówno w kontekście "miękkiego" uzdrawiania jak i w sensie pracy ze świadomością. Nie jest to muzykologia ani praca z muzyką w jej matematycznym czy kompozycyjnym sensie, mimo iż ma wiele wspólnego z twórczością i ekspresją. Nie jest to kierunek badań naukowych, mimo iż odkrycia i dokonania w tym polu - dalece wykraczają poza osiągnięcia "mainstreamu naukowego". Soundwork - zahacza o matematykę muzyki i dźwięku, fizykę dźwięku i wibracji, psychofizjologię wpływu dźwięku na świadomość, badania naukowe nad dźwiękiem, filozofię nowożytną i historyczną; jest więc to w pewnym sensie podejście holistyczne, a jednocześnie bardzo skonkretyzowane, nastawione na realizację wyznaczonych celów i rozwiązań praktycznych.

Pracując z dźwiękiem, badając go, doświadczając, rozumiejąc coraz szerzej i odczuwając coraz głębiej - rozwija się między wami nić wzajemnego porozumienia. Podczas gdy Ty odkrywasz dźwięk, on wydaje się odkrywać Ciebie. I co więcej - odkrywa on przed Tobą nowe tajemnice. Dźwięk wydaje się być żywy i świadomy. Stąd nazwa "Dotyk Świadomego Dźwięku". Skoro wszystko jest dźwiękiem, świadoma materia z której się składasz - również jest formą tej ożywionej wibracji. Upraszczając - poprzez wzrost świadomości odnośnie rozmaitych aspektów dźwięku - zmienia się akustyka Twojego osobistego pola (w którym ma miejsce receptywność i interakcja), przez co zmianie ulegają także reakcje wszystkich poziomów (od fizycznego począwszy) Twojego Ja. Na przykład ciało reaguje kontrolowanym napięciem (tłumiąc) - lub relaksem (pozwalając płynąć swobodnie). Kiedy świadomie pracujesz z dźwiękiem, to obojętnie czy jesteś muzykoterapeutą praktykującym z dziećmi, dorosłymi bądź grupami wymagającymi specjalnego wsparcia, naukowcem badającym wpływ wibracji akustycznych na człowieka, zwykłą osobą wykorzystującą muzykę dla własnego rozwoju lub radości, czy też mniej lub bardziej znanym artystą - twoje życie zaczyna się zmieniać. Bo dźwięk jest wszędzie; jest jak świadoma fala wibracji, która przenika się z innymi wibracjami na swej drodze, wprowadzając barwy i odcienie, kształty i wzory, ożywienie i światło, dynamikę i ruch, energię i informację.

Moja ścieżka rozwojowo-badawcza, w ramach projektu Explorers, to tworzenie pól akustycznych, które w sposób naturalny prowadzą w stany świadomości sprzyjające rozpuszczaniu blokad i uwalnianiu napięć, tych fizycznych, psychicznych, emocjonalnych jak i wkraczających w sferę Ducha. Niekoniecznie muzyka oparta na nutach, niekoniecznie rytm, raczej "trzecia droga". A jeśli tylko pozwolisz swojej wyobraźni popłynąć swobodnie na fali rezonansu z przestrzenią dźwiękową jaka Cię otacza podczas słuchania, Twoje doświadczenie sięgnie głębiej; możesz doświadczyć niezwykłych podróży wewnętrznych, mistycznych przeżyć, kontaktu z Wyższą Jaźnią lub innymi aspektami/formami inteligencji, procesu uzdrawiania. Minione lata zaowocowały serią projektów badawczych (toczących się po dziś dzień) dotyczących dźwięku i świadomości. Owocem tych prac są rozwijające się cykle produkcyjne obejmujące wiele uporządkowanych tematycznie albumów. Bo i czemu nie? Każdy krok, każde nowe odkrycie - pozostawia za sobą jakiś obiektywny ślad; tym tropem mogą pójść inni. Obecne tu dyskografie reprezentują kierunki poszukiwań, jakie prowadzę z Odkrywcami, których spotykam na swojej drodze. Oto przybliżona chronologia (najnowsze od góry).Auditory Perception Reshaping (APR).

APR to inaczej stroiciel percepcji słuchowej. Jest to proces przywracający dostrzeganie piękna, harmonii, bogactwa, subtelności - w tym wszystkim, co do nas dociera za pośrednictwem ucha a co nas otacza. APR skutecznie kompensuje niekorzystne nawyki i wpływy związane z nastrojem emocjonalnym, celowym nastawieniem lub otoczeniem akustycznym i robi to autonomicznie. Robi to, przyzwyczajając ucho/mózg do rozpoznawania konkretnych, harmonijnych wzorców dźwiękowych, przez pryzmat których - są później przetwarzane inne bodźce akustyczne. Ten cykl jest rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

Binaureal Sonosphere.

Prawdziwie przestrzenny dźwięk, to marzenie chyba każdego z nas. Naturalnie brzmiące pejzaże, wirtualne spacery i sytuacyjne scenariusze rozgrywające się wokół - wszystko to nabiera nowego znaczenia, gdy odnajdujemy tam realizm. Binaureal Sonosphere, to eksperymentalna seria zmierzająca w stronę uzyskania maksymalnego realizmu dźwiękowego, a jednocześnie odkrywająca zadziwiający świat wokół nas; doznania holofoniczne. To także swojego rodzaju dziennik, pisany językiem innym niż słowo. Ten cykl jest rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

Overtonium.

Z założenia, projekt Overtonium skupia się na eksploracji potencjału wokalnego, znanego jako śpiew alikwotowy (ang. overtone singing, throat singing, polyphonic singing, vocal tuning). Ten cykl jest rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

Nabra-Sync 4D.

Nabra-Sync (Natural Brainwave Synchronization czyli Naturalna Synchronizacja Fal Mózgowych) jest koncepcją opisową, w myśl której synchronizacja półkul mózgowych zachodzi w sposób naturalny i jednocześnie zgodny z wrażeniami estetycznymi, jakie budzi postrzegana przestrzeń dźwiękowa. Seria "4D" zawiera odgłosy natury, ale charakteryzuje się specjalnym sposobem przygotowania (dzięki czemu efekt Nabra-Sync ulega wzmocnieniu), oferującym wrażenie specyficznego realizmu i żywej głębi. Ten cykl jest rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

SBRS - Singing Bowl Research Series.

Ponieważ swojego czasu zostałem "wciągniety" w nurt masażu dźwiękiem (wynalazek współczesności oparty na wykorzystaniu starożytnej technologii, znanej jako misy dźwiękowe/grające/śpiewające/tybetańskie), część moich prac skupia się na badaniach w tym zakresie. Ścieżki w tej serii są swojego rodzaju "produktem ubocznym" tych badań. Ten cykl jest rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

Fala 2 - Odkrycia.

Ten cykl w zasadzie rozpoczął się od odkrycia CST i obejmuje większość późniejszych albumów i serii. Niemniej niektóre tytuły reprezentują "po prostu" Falę 2 i nie są powiązane z niezależnymi projektami badawczymi. "Fala 2 - Odkrycia", są to nagrania profesjonalne; nowe brzmienia i nowa jakość. Wybranych fragmentów możesz posłuchać w moim kąciku OMN, gdzie rozwijamy społeczność dedykowaną wszystkim niezwykłym brzmieniom, z podtekstem alikwotowym w tle.

[ wejście > ]

Świadomy Dźwięk (CST).

Opisana wyżej "Fala 2" - została zainicjowana swoistym odkryciem, łączącym dźwięk ze świadomością nowy sposób. Są to interaktywne pola akustyczne, które zmieniają swoją treść dźwiękową w zależności od "wysubtelnienia" percepcji słuchowej. Świadomy Dźwięk jako autorska technologia - wzmacnia ten efekt a jednocześnie poszerza zakres jego zastosowań. Ten cykl jest początkiem i rozwinięciem Fali 2.

[ wejście > ]

Phasing & MTT.

Gdy w nagraniach do synchronizacji mózgu mowa jest o dudnieniach różnicowych, monoauralnych, izochronicznych, bilateralnych - MTT idzie o krok dalej; wprowadza ulepszenia, dostrojenia i inne rozwiązania, na płaszczyźnie tonalnej jak i wibracyjnej - tworząc nowy aspekt jakości, oparty nie tylko na teoretycznych rozważaniach, ale przede wszystkim - na żywej inżynierii dźwięku. Rozwijając się jak płatki lotosu - melodyjne wibracje odsłaniają tajemnice otaczającej rzeczywistości, w naturalny sposób pobudzając świadomość do poszukiwań i ekspresji. MTT ukazuje dźwięk jako żywą strukturę geometryczną, o pewnych proporcjach i wzajemnych relacjach - jak choćby w dziedzinie amplitudy, fazy, harmoniczności, barwy, jasności - a nie tylko przez pryzmat sztywnych pulsacji, generowanych różnicą częstotliwości czy prostą modulacją. MTT jest to swojego rodzaju "vector equilibrium" (równowaga wektorowa), jest sztuką tworzenia zrównoważonej i estetycznej przestrzeni dźwiękowej.

[ wejście > ]

Explorers CoCreatives.

Współkreacje spod znaku Odkrywców, są to nagrania będące wynikiem wzajemnej współpracy bądź oparte na twórczości udostępnianej na zasadach Creative Commons lub podobnych. Są to rozmaite brzmienia, a ich cechą wspólną jest pokrewność tematów w których znajdą one zastosowanie. Mimo że seria Explorere CoCreatives odciska swoją obecność także na innych albumach, jako taka - obejmuje ona produkcje niezwiązane z innymi projektami badawczymi.

[ wejście > ]

Fala 1 - Poszukiwania.

Mimo że moja przygoda z dźwiękiem sięga poczatku lat 90-tych XX wieku, tworzeniem i obróbką przestrzeni dźwiękowych zająłem się dopiero jakieś 15 lat później. Umożliwił to rozwój technologii, ułatwiającej zarówno rejestrację jak i analizę oraz przetwarzanie cyfrowych ścieżek w dobrej jakości odsłuchowej. "Fala 1 - Poszukiwania", są to nagrania eksperymentalne, już nie amatorskie ale jeszcze nie w pełni profesjonalne. Albumy w wersji poglądowej dostępne są do darmowego pobrania w całości.

[ wejście > ]Notka biograficzna (z perspektywy jednego z przyjaciół): "znakomity soundworker, badacz świadomości i autor; innymi słowy pełnoetatowy Odkrywca, tak jak Bob Monroe, i inni podobni mu pionierzy. Pracuje z gongami, misami dźwiękowymi, wzorcami szumów, naturalnymi dźwiękami przetworzonymi przez komputer, ale także opanował techniki śpiewu alikwotowego (overtone singing). Naprawdę wie jak zbudować dobrą i skuteczną przestrzeń dźwiękową.

Jednym z jego ostatnich odkryć jest coś co nazywa 'Świadomym Dźwiękiem'. Jeśli sądzisz że znasz już wszystko w obszarach pracy z dźwiękiem - musisz spróbować tych krajobrazów dźwiękowych. Starannie zaprojektowane i niezwykle silne, są skuteczne w wielu zastosowaniach związanych ze świadomością. Kontemplacja i głęboka medytacja, relaks i sen, masaż (niektóre albumy potrafią dostarczyć dobrego masażu dźwiękowego dla ciała - przez konwencjonalne głośniki) i praca z energią, praca emocjonalna z zakodowanymi programami i archetypami, ale taże głębokie podróże poza ciałem, świadome śnienie i wizualizacja. Zasadnicza róznica leży w zakresie i jakości doświadczeń. Na przykład, jeśli coś w stylu 'kosmicznych podróży' czy 'spotkania z innymi inkarnacjami/życiami' były dla Ciebie czymś obcym, to już możesz zacząć się do nich przyzwyczajać.

Mówi że 'dziś dość trudno jest wypromować nowy, dobry produkt, bo każdy sprzedawca będzie twierdził, że jego czy jej - jest tym najlepszym. Jednak istnieje dość prosty fakt - tylko prodkt który działa naprawdę skutecznie - jest produktem skutecznym. Wypróbuj więc ten, i wyrób sobie własny osąd czy opinię, opartą na twoim własnym doświadczeniu. I nie martw się - mimo że nie masz żadnych ograniczeń poza tymi które chcesz postrzegać - tylko ty możesz zmienić siebie, i nikt inny. To są tylko narzędzia dla ciebie, aby uczynić te zmiany łatwiejszymi. Miłej więc zabawy i szczęśliwych podrózy'".