copyright © by J.K.Chris

OVERTONIUM PROJECT


Z założenia, projekt Overtonium skupia się na eksploracji potencjału wokalnego, znanego jako śpiew alikwotowy (overtone singing jest ogólną nazwą potoczną dla całej grupy), harmoniczny (harmonic singing odnosi się do wykonań katedralnych), krtaniowy (throat singing - są to przeważnie wydania etniczne, znane m.in. z mongolii), wielogłosowy lub (over)toning (artykułowanie samogłosek w celu wywołania rozmaitych form rezonansu, mającego na celu przywrócenie stanu równowagi zdrowotnej).


nowość!

 

Overtone Singing Helper

 

 

>> wejdź tutaj i przewiń aby dowiedzieć się więcej <<Overtonium jest serią rozwijającą się.
Kolejne tematy wzorców dźwiękowych
z poniższego cyklu - w przygotowaniu.


Uwaga: dostępność nagrań w MP3 (do bezpośredniego pobrania z internetu) zależy od polityki dystrybucji cyfrowej.

DYSKOGRAFIA OVERTONIUM

cover

WESOŁY BUDDA
wersja "light", 2011

"Wesoły Budda", to ultralekka adaptacja mantry towarzyszącej skryptowi znanemu jako "Sutra Serca Wielkiej Doskonałej Mądrości". Nie jestem związany z buddyzmem w obecnym cyklu życiowym, ale lubię od czasu do czasu przeglądać dokumenty historyczne, szukając w nich śladów współczesności. "Sutra Serca" jest jednym z tych skryptów, które budzą ciekawość ze względu swoją na ponadczasowość i które prowokują. Jest to bowiem przekaz, który w pewnym sensie stoi w sprzeczności z doktryną tzw. "rozwoju" i "karmy", przekaz który omija "ograniczenia" wynikające z ogólnie przyjętej etykiety przekonań kulturowych. Podobne wskazówki dostałem od Przyjaciela, spisując książkę Wesołe Babelki. Treść mantry w transliteracji brzmi tak: "gate gate paragate parasamgate bodhi svaha", a jej znaczenie jest mniej więcej następujące: "wykroczyć, wykroczyć, wykroczyć poza, całkowicie wykroczyć poza (ograniczenia umysłu), tak oto osiągając oświecenie"; bardziej dosłowny przekład wydaje się być nawet nieco dowcipny, stąd pełny tytuł nagrania - "Wesoły Budda na zielonej trawce". Wersja jest w stylu lekkim, bo skoro słowo mantra oznacza "myślenie ochronne", to chyba nic tak bardzo nie buduje i nie dodaje otuchy, jak poczucie dobrego humoru i pogodnej obecności. "Wesoły Budda" z pełną świadomością i z przymrużeniem oka przyśpiewuje o oświeceniu, które zdarza się "po prostu" - nagle, niespodziewanie i bez gry wstępnej.

Esencja "Sutry Serca" zamyka się w następujących słowach. "Pięć agregatów doświadczenia (przejawy formy i materii, przejawy czucia i odczuwania, przejawy percepcji, wyobraźni i rozpoznania, przejawy intencji, woli i myślenia, przejawy świadomości i uświadomienia), widziane w czysty sposób - jest puste w swej naturze. Forma jest pustką; pustka jest formą; forma nie jest różna od pustki. Pustka nie jest różna od formy. W ten sam sposób odczuwanie, postrzeganie, kreacje myślowe i świadomość są także puste. Wszystkie zjawiska są aspektem pustki, nie mają cech, nie powstają i nie znikają, nie są skażone i nie są czyste, nie zmniejszają się i nie zwiększają. W pustce nie ma formy, nie ma odczuwania, nie ma postrzegania, nie ma mentalnych kreacji, nie ma świadomości; nie ma oka, ucha, nosa, języka, ciała ani umysłu. Nie ma formy, dźwięku, zapachu, smaku, dotyku ani zjawisk mentalnych. Nie ma zdolności, od widzenia aż po bycie świadomym. Nie ma złudzeń ani kresu złudzeń. Nie ma starości i śmierci, ani kresu starości i śmierci. W ten sam sposób nie ma cierpienia ani przyczyny cierpienia, ani zakończenia cierpienia, ani ścieżki. Nie ma pierwotnej mądrości, nie ma osiągania ani nie-osiągania. Oto doskonałość najwyższego zrozumienia trzech czasów. Ponieważ nie ma niczego do osiągnięcia, miej serce-umysł wolne od przeszkód. Bez przeszkód, zatem bez lęku, oddzielony od złudnych jak sen myśli - oto jest ostateczny stan Buddy. Gate gate paragate, parasam gate bodhi svaha."

ŚCIEŻKI:

01. Mantra 'gate gate' (21'20")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

GAYATRI MANTRA
wersja "light", 2011

W niedzielę wielkanocną 2011 roku, z planu fizycznego odszedł Bhagawan Śri Sathya Sai Baba. Jego przesłanie dla świata i ludzkości miało wiele form. Jedną z nich jest nowa odsłona Gayatri Mantra. Jej treść, recytowana zwykle 108 razy, w transliteracji brzmi następująco:

om. bhu-r bhuvah. svah.
tat savitur varen.yam.
bhargo devasya dhi-mahi
dhiyo yo nah. pracodaya-t

W wolnym tłumaczeniu jest to swojego rodzaju hymn, odwołujący się do boskiej świadomości i jej atrybutów, aby ta najwyższa obecność wypełniła nasz umysł/ducha, oświecając go, rozświetlając, inspirując i prowadząc na ściezce spełnienia intencji. Wedle źródeł, mantra ta służy także oczyszczeniu negatywnej "karmy" (poprzez porzucenie przywiązania do nawyków przeszłości) i wejściu w nową jakość życia.

Słowo "mantra" oznacza "myśl ochronną" lub "myślenie ochraniające". Szczególność mantr leży w ich treści, sposobie śpiewania i w naturze samego języka. Mantry są trochę jak formuły afirmacyjne. Przypominają, porządkują, nadają kierunek - a także pozwalają odetchnąć od myślenia i skupiania się na sprawach zbędnych lub obniżających jakość i poziom własnej energii. Właściwe śpiewanie lub intonacja mantr - niesie w sobie uczucie, żywe doświadczenie, jest intencją i aktem twórczej wiary typu "niech się stanie". Mantra niesie w sobie także aspekty i nastroje stanów świadomości, jakie towarzyszą praktyce. Sanskryt jest językiem dźwięcznym i melodyjnym; jest językiem wibracji. Stąd też mantry sanskryckie są w pewnym sensie jak "klucze" - regulujące człowieka na jego wewnętrznych poziomach psychiki, ducha, nieświadomości, emocji czy podświadomej jaźni. Mantry pozwalają myśleć nie mysląc, bo angażują uwagę i umysł werbalny na obcym i neutralnym języku.

Osobiście nie jestem "mantrowcem", ale lubię dźwięk i strukturę niektórych mantr. Gayatri jest jedną z nich. I chyba już zawsze będzie mi przypominać o Sai Babie, niezwykłym człowieku w pomarańczowej szacie, o bujnej czuprynie i szerokim promiennym uśmiechu, wcielonym awatarze którego pogodna i jasna obecność od czasu do czasu zagląda do czyichś drzwi.

ŚCIEŻKI:

01. Gayatri Mantra w 108 recytacjach (32'00")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

CATHEDRAL VISION - overtone singing
(Świątynna Wizja - śpiew alikwotowy), 2009

Cathedral Vision to swobodna improwizacja w wykonaniu alikwotowym (technika wokalna zwana też "overtone singing" lub "śpiew harmoniczny" - znajdziesz o tym informacje w internecie z pomocą google). Choć może chwilami trudno w to uwierzyć, w nagraniu nie ma żadnych instrumentów, a jedynie ludzki, naturalnie brzmiący i nieprzetworzony głos. Istnieje pogląd, że głos jest jednym z najpotężniejszych instrumentów muzycznych. Śpiew alikwotowy, to przykład tej niezwykłej mocy. W wielu rdzennych kulturach świata, śpiew overtonowy jest uznawany za "język bogów". Być może coś w tym jest. Dzięki swej charakterystyce, brzmienia alikwotowe powodują, że człowiek staje się bardziej kompletny, bo serce się otwiera w pogodnej radości a w polu wizji pojawia się światło. Serce, ciało i umysł stają się jednością, i jest to ten moment, kiedy duchowość staje się faktem. Śpiewu alikwotowego można doświadczyć jeszcze głębiej, włączając się w jego melodię. Dzięki intonacji obejmującej częstotliwości z grupy Solfeggio (396Hz), głęboka przestrzeń tego nagrania sprzyja nie tylko medytacji ale i uzdrawianiu emocji, uwalnianiu się od nieświadomego poczucia winy. Wskazówka: może się zdarzyć, że w trakcie lub po odsłuchu - będziesz dostrzegać poświatę w odcieniach fioletu lub indygo. Jest to naturalne zjawisko (synestezja), które możesz wykorzystać do własnych potrzeb (np. praca z czakrami i widzeniem aury).

ŚCIEŻKI:

01. Vision Begins (01'45")

02. Cathedral Vision (30'00")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

SINGLE

Kilka singli znajduje się w albumie Shanti's Return z Fali 1. Są one także dostępne na portalu OMN.

posłuchaj próbek w Radiu Explorers


UNIWERSALNA NOTATKA BHP: ze względu na charakterystykę brzmień i przestrzeni dźwiękowych, zawierających naturalne pulsacje i wibracje, nagranie może wykazywać właściwości silnie stymulujące. Dlatego też proponujemy przestrzeganie zasad podobnych jak w przypadku nagrań psychoaktywnych (np. zawierających dudnienia różnicowe). Ogólnie wskazania te mówią o środkach ostrożności i konsultacji z lekarzem przy niektórych formach epilepsji, niektórych schorzeniach psychicznych, w przypadku ciąży i w innych sytuacjach budzących wątpliwości. Wskazania te mówią także o zachowaniu ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Produkt jako nagranie dźwiękowe, mimo iż może zostać użyty jako narzędzie terapeutyczne, sam w sobie jest wyrazem ekspresji artystycznej i w taki sposób należy go traktować; autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z użytkowania. Pamiętaj również, że takie nagrania mogą być użyte w jako znakomity dodatek wspierający rekonwalescencję lub jako element wspomagający przy łagodzeniu rozmaitych skutków i trudności związanych z powrotem do optymalnej kondycji zdrowotnej. Niemniej zachowaj zdrowy rozsądek. Nagrania tego typu nie zastąpią właściwej diagnozy lekarskiej ani odpowiedniego postępowania medycznego i nie należy ich stosować jako zamiennika w tym względzie.