copyright © by J.K.Chris

AUDITORY PERCEPTION RESHAPING (APR)


STROICIEL PERCEPCJI SŁUCHOWEJ
auditory perception reshaping (APR)

<more info - english>

Sposób, w jaki rejestrujemy słuchowo nasze otoczenie oraz jego elementy, zależy od tego - jak nasz mózg przetwarza otrzymywaną informację. A to - zależy od rodzaju sygnałów jakie otrzymujemy. W trakcie procesu rozpoznawania strumienia bodźców akustycznych jako osobnych "dźwięków" (i generowania z nich mapy jakościowej otoczenia) - układ nerwowy dosłownie "przestraja się" (neuroplastyczność mózgu), aby móc zrozumieć to, co dostaje drogą słuchową. Gdy mózg przestraja się do pewnego rodzaju bodźców dźwiękowych, wówczas wszystko inne - zaczynamy słyszeć nieco inaczej. Zależnie od nastroju, nastawienia lub nasycenia jakimś konkretnym rodzajem akustyki - te same dźwięki możemy słyszeć i odbierać jako nieprzyjemne lub jako przyjemne (choć są to nadal te same brzmienia). Przejeżdżający samochód, który zwykle postrzegamy jako kakofonię hałasu - możemy odkryć na nowo, jako melodyjną harmonię współgrających tonów. Oba te wzorce perceptualne (jak i wszystkie inne) powstają dopiero na poziomie mózgu; w rzeczywistości - istnieją one jedynie jako nieregularne ciśnienie akustyczne, docierające nieprzerwanie do naszego ucha. To, czy dostrajamy się do porządku ukrytego w chaosie, czy rozpraszamy porządek w przypadkowy chaos - zależy od naszego wewnętrznego stanu. Przestrajanie percepcji słuchowej (auditory perception reshaping) przypomina trochę metodę Tomatisa, choć ta autorska metoda jest zdecydowanie różna w wielu aspektach.

APR jest procesem przywracającym dostrzeganie piękna, harmonii, bogactwa, subtelności - w tym wszystkim, co do nas dociera za pośrednictwem ucha (i tym samym - co nas otacza). Jest to proces autonomiczny, a jego działanie - skutecznie kompensuje niekorzystne nawyki i wpływy związane z nastrojem emocjonalnym, celowym nastawieniem lub otoczeniem akustycznym. Działanie APR jest oparte o wzorce wibracyjno-tonalne, które z dość matematyczną precyzją działają jak soczewka ogniskująca. Konkretne układy wywołują konkretny efekt; choć ogólne zasady dotyczące tych kombinacji - są powszechnie znane z muzyki, fonetyki i fizyki dźwięku - sedno tkwi we właściwym doborze i konfiguracji samych matryc oraz źródeł stanowiących podstawę tonalną i maskującą. Stroiciel bazuje na sprawdzonych wzorcach opracowanego wcześniej systemu Nabra-Sync. Słuchanie programów APR sprawia, że nasz mózg się przyzwyczaja do pewnych wzorców i wskutek nasycenia nimi (badź "sympatii") - zaczyna ich szukać w otoczeniu. A takie przestrojenie neuronalne - pociąga za sobą jednocześnie zmianę naszego wewnętrznego stanu.

Oddziaływanie APR jest trwałe wtedy, gdy zapamięta się efekt jaki ono wywołuje (i umie się przywołać ponownie ten stan/uczucia z pamięci) lub gdy nie ma innych czynników degradujących postrzeganie słuchowe w analogiczny sposób. Właściwy/wybrany wzorzec słuchowy można także przywrócić w ciągu kilku godzin ciągłego słuchania (w trakcie 1 lub 2 oddzielonych w czasie sesji) lub w ciągu 2-4 dni słuchania regularnego (po 2-3 razy dziennie). Z kolei trwałe zapamiętanie wybranego programu APR można uzyskać w ciągu 6-12 tygodni regularnego, codziennego słuchania.

Różnorodność nagrań APR jest związana z tym, że istnieje pewna choć ograniczona grupa predyspozycji neuronalnych (nabytych lub wroczonych), które reagują fizjologicznie na dany, konkretny program mocniej niż na pozostałe (takie oczko rezonansowe). Rozwój nowych zestawień jest także podyktowany możliwością ich zastosowania w odniesieniu do różnych sytuacji emocjonalnych.

 

ZASTOSOWANIA

Ponieważ programy APR przestrajają naturalny sposób słyszenia z "dowolnego" i chaotycznego na "wzorcowy" i uporządkowany, mogą one znaleźć zastosowanie przy depresji, różnego rodzaju zaburzeniach (w tym - snu) i ogólnych stanach złego samopoczucia. Skoro dobremu samopoczuciu towarzyszy słodkie brzmienie otaczających dźwięków, to przywrócenie tej słodyczy i harmonii w percepcji słuchowej - wpływa korzystnie na samopoczucie. Dobre samopoczucie jest ściśle związane z jakością postrzegania, a wynikiem dobrego samopoczucia jest większa radość z codziennych zadań jak i podczas pracy z ze skupioną świadomością.

Programy APR, same w sobie ani nie wywołują odmiennych stanów świadomości (ani ich nie wspierają jak np. dudnienia różnicowe typu Hemi-Sync), ale mogą wpływać na treść doświadczeń z nimi związanych. Oddziaływanie na synchronizację półkulową mózgu jest tutaj wartością pośrednią, wynikającą ze wspólnego pasma akustycznego dla APR; wiadomo że korzystne perceptualnie kombinacje dowolnych brzmień - wpływają harmonizująco także na synchronizację mózgu.


NAWIGACJA PO PROGRAMACH

Programy z serii Stroiciel (Resharper) bazują na:

  • wybranych wzorcach dźwiękowych, takich jak Nabra-Sync 4D,
  • wybranych, starannie zaprojektowanych liniach melodycznych,
  • odmienności pomiędzy wersją tonalną a maskowaną tłem.

W praktyce oznacza to, że:

  • dla jednej linii melodycznej - można zastosować różne wzorce dźwiękowe, każdorazowo uzyskując odmienny efekt,
  • dla jednej linii melodycznej i jednego wzorca dźwiękowego - można uzyskać dwa odmienne jakościowo programy, dodając lub omijając tło maskujące danego wzorca dźwiękowego.

Poniższa tabela ilustruje dostępne opcje łączenia poszczególnych wzorców, kierunków i składników w całość:

linie
melodyczne

wzorce
Nabra-Sync 4D

maskowanie
tłem wzorca

konfiguracja filtrów
harmonicznych

podstawa i
profil strojenia

-- (1) relaxing

-- (2) charging

-- (A) Ocean4D

-- (B) Brook4D pt1

-- tak (granular)

-- nie (tonal)

-- układ 1 (CEG)

-- C (advanced)

...co w przeliczeniu daje obecnie 2 x 2 x 2 x 1 x 1 = 8 różnych programów wynikowych.

 

Aby ułatwić nawigację, nazewnictwo programów Stroiciela zostało uproszczone tak, aby ujednolicić oznaczenia względem zawartości albumów. W efekcie, podobne nazwy programów - odwołują się do całkiem odmiennych nagrań (stąd też okładki dla poszczególnych programów są różne). Nazwa programu obejmuje:

  • nazwę wzorca Nabra-Sync, z którego korzysta; np. Ocean4D, Brook4D i tak dalej,
  • umowną nazwę linii melodycznej wygenerowanej z filtrów harmonicznych; np. relaxing, charging i tak dalej
  • umowne oznaczenie mikstury; granular (maskowana tłem wzorca) i tonal (bez surowego wzorca w tle),
  • opcjonalnie - numeracja części, jeśli programy korzystają z kilku ekspresji tego samego wzorca Nabra-Sync.

Na przykład "PROGRAM: OCEAN4D RELAXING GRANULAR". W ten sposób łatwiej jest przechowywać wiele plików w jednym wspólnym folderze. A co z innymi oznaczeniami na okładkach? Docelowo, mimo że parametry level i profile - przekładają się na warstwę wibracyjno-tonalną - jest to informacja raczej poglądowa, związana z samymi testami niż z produkcjami wyjściowymi.

 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi - znajdziesz
wkomponowane w opisach poszczególnych albumów.Stroiciel APR jest serią rozwijającą się.
Kolejne tematy wzorców dźwiękowych z
poniższego cyklu - w przygotowaniu.


Uwaga: dostępność nagrań w MP3 (do bezpośredniego pobrania z internetu) zależy od polityki dystrybucji cyfrowej.

DYSKOGRAFIA STROICIELA APR


cover

STROICIEL - APR PROGRAM: BROOK4D CHARGING TONAL (pt1), 2011

Stroiciel przywraca i rozwija naturalną, wrodzoną wrażliwość na piękno (zakłóconą z biegiem czasu rozmaitymi wpływami środowiskowymi), poprzez przestrajanie percepcji słuchowej. Jest w tym pewien paradoks. Programy Stroiciela sprawiają, że zaczynasz dostrzegać piękno w tym, co słyszysz - choć z drugiej strony, każdy wie - że nie wszystko powinno być źródłem piękna i inspiracji. A zatem? Stroiciel kompensuje skutki związane z niekorzystnymi bodźcami, ograniczając ich szkodliwość, a jednocześnie sprawia - że mimowolnie zaczynasz poszukiwać "samowzbudnych" źródeł harmonii, unikając tego, co generuje obciążenie. "Harmonia bierna" jest mechanizmem obrony przed kakofonią, a "harmonia czynna" - jest naturalną formą zdrowej ekspresji. Odcienie zdrowej ekspresji mogą być różne; dla jednych jest to relaks a dla innych - aktywność i działanie. Ten program, oparty o wzorce Nabra-Sync Brook4D - oferuje jedną z wielu możliwości doenergetyzowania się; jeśli go odczuwasz bardziej przyjemnie niż alternatywne opcje, to jest on przeznaczony właśnie dla Ciebie.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Brook4D charging tonal pt1 (29'40")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: BROOK4D CHARGING GRANULAR (pt1), 2011

Mimo podobnych melodii, służących za swojego "oprawę" dźwiękową dla wzorców Nabra-Sync (tutaj - Brook4D), filtrowanych starannie dobranymi rezonatorami harmonicznymi - programy Stroiciela oferują różnorodność wibracji i brzmień (nawet stosowanie maskowania tłem robi dużą różnicę, tak jak zmiana kierunku z zachodniego na wschód). Choć efekt końcowy zawsze jest ten sam - poprawa wrażliwości estetycznej poprzez przestrojenie percepcji słuchowej (APR), to każdy program działa w odmienny, typowy dla siebie sposób, bo jest adresowany do innego profilu osobowości. Stroiciel nie oddziałuje na podświadomość ani za pomocą zakodowanych bodźców ani werbalnych informacji podprogowych; to co odczuwasz jako konkretną, namacalną wibrację, melodię i tonalność - stanowi jego esencję. APR, jako forma adaptacji do otoczenia - jest zjawiskiem naturalnym, lecz na co dzień - zachodzi w przypadkowy sposób i pod wpływem chaotycznych przestrzeni i dźwięków, zaburzających estetykę postrzegania (hałas, cywilizacja, etc). To z kolei wpływa na samopoczucie, efektywność, zdrowie i myślenie. Stroiciel powoduje, że układ nerwowy oczyszcza się z blokad i dostaje porcję dodatkowego "zasilania", dzięki czemu ponownie zaczyna działać jak dobrze naoliwiony układ - ergonomicznie i poprzez harmonię.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Brook4D charging granular pt1 (29'40")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: BROOK4D RELAXING TONAL (pt1), 2011

Za pomocą odpowiednich filtrów harmonicznych, z dowolnego dźwięku - można wyłowić ukryty tam porządek i określić jakość przestrzeni tego dźwięku. Są to aspekty brzmieniowo-wibracyjne, których zwykle się nie słyszy, choć niektóre osoby potrafią to wyczuć - na pierwszy rzut ucha, po dłuższym lub wielokrotnym odsłuchu, przez dotyk. Stroiciel uprasza sprawę, odsłaniając i uwydatniając to, co istotne. Teraz - możesz już poczuć wibracje Matki Natury bezpośrednio (tutaj znajdziesz wzorce Nabra-Sync Brook4D), bez sięgania do skomplikowanych praktyk. Możesz także poczuć, że przyroda w swej naturze - dąży do harmonii. Gdy uświadomisz sobie, że jesteś nieodłączną częścią tego procesu, zrozumiesz że piękno i wrażliwość na piękno - należą do podstawowych wykładników życia i świadomości, że nadają im sens, że są motorem napędowym barwnych ekspresji i przemian. Poprzez programy Stroiciela - być może będzie Ci łatwiej odkryć Twój własny sens.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Brook4D relaxing tonal pt1 (32'25")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: BROOK4D RELAXING GRANULAR (pt1), 2011

Efekt Stroiciela, to świat widziany przez różowe okulary. Tyle że w tym przypadku - są to okulary dźwiękowe, zbudowane ze sprawdzonych wzorców Nabra-Sync (Brook4D) oraz akordowych filtrów rezonansowych, czerpiących z wiedzy o harmonicznej naturze sygnałów. Gdy zakładasz barwne okulary dźwięku (włączając w tle jeden z programów Stroiciela) i słuchasz przez ich pryzmat - niemal natychmiast dostrzegasz, że to co słyszysz - staje się bardziej głębokie i kolorowe, a jednocześnie miękkie i subtelne. Ten efekt harmonii utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas potem (po wyłączeniu muzyki), ale jeśli go zapamiętasz - przywołasz go w każdej chwili i wedle potrzeby. Tak działa przestrajanie percepcji słuchowej. A ponieważ słuch jest neurologicznie dość szeroko powiązany z innymi zmysłami, z emocjami, a nawet wyższymi funkcjami świadomości, efekt naturalnej harmonii - przenosi się na te obszary i poziomy, które odpowiadają za jakość i smak życia. Zrób eksperyment i włącz Stroiciela, gdy dźwięki otoczenia wydają się być matowe i płaskie; zauważ i poczuj co się zmienia. Programy Stroiciela różnią się "barwami" postrzegania i odcieniami nastroju, ale cel pozostaje ten sam - przywrócić i rozszerzyć wrażliwość estetyczną na piękno. Co z tym dalej zrobisz - jest Twoje.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Brook4D relaxing granular pt1 (32'25")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>


Wygląda na to, że Stroiciel ma historię... nieziemską. Kiedy kilka albumów było już gotowych, według wzorca wykonanego na bazie starannie zaprojektowanego systemu filtrów harmonicznych, przyszedł czas na zrobienie kopii zapasowej ustawień rezonatorów. I tu niespodzianka. Okazało się, że filtry - które z założenia miały składać się z dwóch serii okienek częstotliwości (każda seria o stałej szerokości okna) - w rzeczywistości mają się nijak do danych liczbowych ze skoroszytu obliczeniowego. Owszem, filtry mają pewną niedokładność, ale różnice były zbyt duże. W trakcie dochodzenia, o co w tym wszystkim chodzi, wyłoniła się rzecz jeszcze bardziej niezwykła. Okna poszczególnych filtrów - były ustawione nieprzypadkowo, ale według zupełnie innego, równie precyzyjnego, matematycznego wzorca! Paradoks polegał na tym, że uzyskane brzmienia wyjściowe - okazały się dużo lepsze na tym właśnie nieoczekiwanym wzorcu, niż by wyszły według planu rozpisanego w arkuszu kalkulacyjnym! Gdyby to był jakiś drobiazg... Ale ustawianie odpowiedniego zestawu filtrów rezonansowych - oznaczało wprowadzenie kilkudziesięciu wartości liczbowych - ręcznie i kilkukrotne sprawdzenie czy wszystko gra oraz drobne korekty. Wartości te były spisywane z arkusza, a odkryte nieprawidłowości wyszły na jaw właśnie w wyniku porównywania danych z arkusza i zapisanych ustawień filtrów. Pół dnia spędzone w transie, bez zwrócenia uwagi na to? Ingerencja w dane na komputerze? Zaburzenia między światami równoległymi? Wydaje się stać za tym wszystkim wyższa inteligencja, która wie co robi i dlaczego; koncepcja stroiciela, wraz ze szczegółowym opisem i wyjaśnieniami - również się pojawiła "po prostu", z dnia na dzień, w środku nocy. Ale "jak" zostały dokonane te fizyczne i mało subtelne modyfikacje w komputerowym systemie strojenia - nie umiem wyjaśnić. Mogę tylko podziękować za uzyskane wsparcie - i przekazać wykonaną pracę dalej, w służbie ludziom u progu zachodzących i nadchodzacych zmian.


cover

STROICIEL - APR PROGRAM: OCEAN4D CHARGING TONAL, 2011

Program ten jest komplementarny dla wersji "granular", maskowanej tłem. Mimo że oba opierają się na tych samych wzorcach Nabra-Sync (Ocean4D), to każdy z nich - przemawia inaczej, do innego profilu osobowości; są niczym yin i yang. Jeśli czujesz brzmienia i wibracje tego programu mocniej niż w przypadku pozostałych wariantów - to jest on właśnie dla Ciebie. Niektórzy sądzą, że efekt Stroiciela, to autosugestia, placebo. Ale autosugestia jest ukierunkowaną intencją. Ukierunkowanie za pomocą pewnej koncepcji (tzw. "właściwej wiedzy" - informacji opartej na spójnej logice i otwartości na opcje, zrozumiałej i atrakcyjnej; taki "punkt widzenia", który jest skuteczniejszy niż inne poglądy) - jest częścią procesu, przyspiesza go. Pomyśl o tym w ten sposób. Codzienna autosugestia - ma pewną siłę i szybkość; przyjrzyj się czy jest ona duża czy mała, płytka czy głęboka, chaotyczna czy uporządkowana, przyjrzyj się co wpływa na jakość tej mimowolnej autosugestii. Przestrajanie percepcji słuchowej i tym samym przywracanie wrażliwości na piękno - uwalnia napięcia, budując tym samym stan "przyjemnego naoliwienia". To z kolei wzmacnia efekt związany z autosugestią i nadaje jej kierunek. Porównaj swoje doznawanie i to, jak odbierasz otoczenie - pracując ze Stroicielem i gdy masz do czynienia z innymi dźwiękami. Przyjrzyj się na czym polegają podobieństwa i różnice. Zwróć uwagę, czy odbierając otoczenie przez pryzmat Stroiciela - czy słyszysz/dostrzegasz tę melodyczną harmonię. To jest właśnie efekt Stroiciela; piękno jest początkiem tego, kim jesteś i kim się stajesz.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Ocean4D charging tonal (29'40")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: OCEAN4D CHARGING GRANULAR, 2011

Odgłosy natury, takie jak szum morza czy fale oceanu, filtrowane za pomocą specjalnych rezonatorów harmonicznych - odsłaniają swoją tonalną i wibracyjną naturę. Dopiero wtedy widać w nich, a właściwie słychać - ukryty porządek rzeczy. Ten program przypomina trochę krajobrazy dźwiękowe z "Parku" Roberta Monroe, obszaru znanego też jako Fokus 27. Aby doświadczyć w pełni właściwości tego nagrania - trzeba się w nie aktywnie "wsłuchać", nie pozostając biernym na dźwięk. Przypomina to trochę rozłupywanie orzecha, którego zawartość skryta jest w zwartej ale niezbyt twardej skorupie; raz rozłupana - zmienia "smak" percepcji słuchowej na bardziej "orzechowy". Wówczas - sens zwykłej codzienności staje się bardziej treściwy, a przygoda - bardziej atrakcyjna. Bazą harmoniczną tego programu są formacje majorowe (poziom strojenia: +C.1, profil harmonicznych: zaawansowany), w odcieniu energetyzująco-podróżniczym. Maskowanie tłem oraz źródło bazy tonalnej są oparte na wzorcach Nabra-Sync Ocean4D.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Ocean4D charging granular (29'40")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: OCEAN4D RELAXING TONAL, 2011

Choć to nagranie jest podobne melodycznie do programu "APR 1A granular" i bazuje na tych samych wzorcach Nabra-Sync (Ocean4D) - jego brzmienie i wibracja są odczuwalne inaczej. Ta odmienność wynika z braku maskowania tłem. Do jednych bardziej przemawia szumiąca ziarnistość, a do innych tonalna dźwięczność, ale skutek jest podobny - przywrócenie wrażliwości na piękno. Przestrojenie percepcji słuchowej (i co za tym idzie - przestrojenie aktywności mózgowej) odbywa się za pomocą wzorców harmonicznych - takich jak te zawarte w ludzkim głosie, w muzyce i w większości zjawisk spotykanych w naturze. Niektórzy sądzą, że nagranie to - pobudza zdolności parapsychiczne, takie jak telepatia, kontakt z wewnętrznym ja, doznania kosmiczne czy mistyczne; ale w rzeczywistości - dźwięki Stroiciela powodują, że uwydatniane są te wartości prywatnego świata, które są po prostu atrakcyjne estetycznie, które budzą poczucie pogodnej płynności, ruchu i harmonii, które odpowiadają za dobry smak codziennego życia i ulubionych typów doświadczeń.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Ocean4D relaxing tonal (32'25")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>

cover

STROICIEL - APR PROGRAM: OCEAN4D RELAXING GRANULAR, 2011

Melodyjne brzmienia jak z syntezatora, są to w rzeczywistości odgłosy szumiącego morza, filtrowane za pomocą specjalnie dobranych, wąskopasmowych rezonatorów harmonicznych, które umożliwiają wydobywanie tonalnych dźwięków - przy zachowaniu pierwotnych wibracji matki natury. Nagranie to, przestrajając percepcję słuchową, w delikatny sposób przywraca i buduje wrażliwość na dostrzeganie piękna, harmonii oraz subtelności i bogactwa - otaczającego, dźwięcznego świata. Gdy zaczynasz słyszeć inaczej, w odpowiedni sposób - zaczynasz czuć się po prostu lepiej. Wszystko robi się bardziej kolorowe i pogodne, a codzienne życie lub zabawy z odmiennymi stanami świadomości - nabierają głębi i sensu. Bazą harmoniczną tego programu są formacje majorowe (poziom strojenia: +C.1, profil harmonicznych: zaawansowany), w odcieniu relaksacyjnym. Maskowanie tłem oraz źródło bazy tonalnej są oparte na wzorcach Nabra-Sync Ocean4D.

ŚCIEŻKI: 01. APR program: Ocean4D relaxing granular (32'25")

player

Wiele chwil wspaniałej medytacji i kontemplacji, prosto na Twój przenośny odtwarzacz. Bezstratny FLAC lub MP3 w wysokiej jakości znajdziesz tutaj:

<bandcamp>


UNIWERSALNA NOTATKA BHP: ze względu na charakterystykę brzmień i przestrzeni dźwiękowych, zawierających naturalne pulsacje i wibracje, nagranie może wykazywać właściwości silnie stymulujące. Dlatego też proponujemy przestrzeganie zasad podobnych jak w przypadku nagrań psychoaktywnych (np. zawierających dudnienia różnicowe). Ogólnie wskazania te mówią o środkach ostrożności i konsultacji z lekarzem przy niektórych formach epilepsji, niektórych schorzeniach psychicznych, w przypadku ciąży i w innych sytuacjach budzących wątpliwości. Wskazania te mówią także o zachowaniu ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Produkt jako nagranie dźwiękowe, mimo iż może zostać użyty jako narzędzie terapeutyczne, sam w sobie jest wyrazem ekspresji artystycznej i w taki sposób należy go traktować; autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z użytkowania. Pamiętaj również, że takie nagrania mogą być użyte w jako znakomity dodatek wspierający rekonwalescencję lub jako element wspomagający przy łagodzeniu rozmaitych skutków i trudności związanych z powrotem do optymalnej kondycji zdrowotnej. Niemniej zachowaj zdrowy rozsądek. Nagrania tego typu nie zastąpią właściwej diagnozy lekarskiej ani odpowiedniego postępowania medycznego i nie należy ich stosować jako zamiennika w tym względzie.